17 stycznia 2015

WIELICZKA SALT MINE / KOPALNIA SOLI WIELICZKA

 Obecna pora, czyt. zbliżająca się sesja egzaminacyjna i koniec pierwszego semestru, nie sprzyja blogowi, więc tymczasowo, dopóki nie uporządkuję i nie zamknę spraw związanych z uczelnią, na blogu będą pojawiać się posty bez mojej osoby w roli głównej. Nie martwcie się jednak, mam w zanadrzu kilkanaście wpisów, muszę tylko znaleźć chwilkę czasu na ich uporządkowanie i opisanie. Tymczasem, zapraszam Was na podróż do jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce - do Kopalni Soli "Wieliczka", którą odwiedziłam niedawno, a wpis czekał właśnie na taki moment na opublikowanie! :)8 września 1978 roku Kopalnia Soli "Wieliczka" została wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa wraz ze Starym Miastem w Krakowie (dawne mury, Wzgórze Wawelskie, Kazimierz ze Stradomiem), jako jedne z pierwszych dwunastu obiektów na świecie. Obecnie na liście znajduje się czternaście obiektów z Polski! :)


Kalafior? :)


Najokazalsza, jedna z największych atrakcji w wielickiej kopalni, Kaplica Św. Kingi (patronka górników wydobywających sól) z kryształowymi żyrandolami i rzeźbioną posadzką. Powstała w 1896 roku w miejscu wyeksploatowanej bryły soli zielonej 101 metrów pod ziemią. Wykonanie wystroju zajęło górnikom-rzeźbiarzom ponad 70 lat! :)


Komora Michałowice. Spektakularna i okazała konstrukcja z wielkich bali drzewnych robi wrażenie. Powstała w trakcie 100-letniej eksploatacji - od drugiej połowy XVII wieku do połowy XIII wieku! :) 


Skarbnik, czyli dobry duch kopalni. Wierzono, że ostrzega górników przed niebezpieczeństwem.


Pierwsze na świecie podziemnie kino 5D i dwadzieścia interaktywnych stanowisk w komorze Lill Górna. Prezentowana na wielkim ekranie ekspozycja multimedialna "Sól życia" przybliża zabytkowy Szlak Turystyczny, pracę górników, historię kopalni, kwestie związane z solą i jej zastosowaniem, geologię, sztukę i tradycję. 


Muzeum Żup Krakowskich usytuowane na III poziomie, na głębokości 135 metrów z prezentacją narzędzi i urządzeń, służących do wydobywania i transportowania soli, dokumentami historycznymi mówiącymi o losach kopalni i Wieliczki i kolejnymi, wspaniałymi rzeźbami.


Kopalnia liczy obecnie dziewięć poziomów. Pierwszy poziom leży 94 metry pod poziomem ziemi, natomiast ostatni sięga 327 metrów wgłąb. Długość chodników w całej kopalni łącząca ponad 3000 wyrobisk przekracza 300 kilometrów! :)


Wczesnorenesansowy róg Bractwa Kopaczy z 1534 roku.Komora Szerzyzna z rzeźbami z XX wieku św. Barbary i św. Kingi. 


Wieliczkę odwiedzali również Jan Kazimierz, Maria Ludwika, Jan III Sobieski, Piotr I Wielki, August III, Józef II, Franciszek I, Fryderyk August, Aleksander I, Franciszek Józef I, Wilhelm II, papieże: Jan XXIII, Jan Paweł II, wybitni Polacy XIX w.: Eliza Orzeszkowa, Jan Matejko, Ignacy Domeyko, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Bem, Stanisław Moniuszko, uczeni i poeci: Konrad Celtes, Jodok Willich, Jan Śniadecki, Aleksander von Humboldt, Dymitryj I. Mendelejew, Joachim Wadlan, politycy i wojskowi: Ignacy Jan Paderewski, Agenor Gołuchowski, Józef Haller, Józef Piłsudski, Ferdynand Foch, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Mościcki, Eugeniusz Kwiatkowski, Baden Powell of Gllwell, Mirosław Hermaszewski. 


Ruchoma makieta przedstawiająca zjazd górników do kopalni. Do rekonstrukcji posłużyły sztychy z XVII wieku.


Jak Wam się podoba? Zwiedzaliście już kopalnię? Do usłyszenia! 

8 komentarzy :

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka